Nagyon szomorú hír érkezett reggelre! Zseniális színészt veszítettünk el!Óriási űrt hagyott maga után!!!

Nagyon szomorú hír érkezett reggelre! Zseniális színészt veszítettünk el!Óriási űrt hagyott maga után.

Hetvenhét éves korában Zürichben elhunyt Bruno Ganz svájci színész a Berlin fölött az ég felejthetetlen angyalának alakítója, A bukás című filmben pedig Hitler megformálója. A művész hosszú betegség után, szombatra virradóra hunyt el otthonában, családja körében.

A német nyelvterület színművészetének egyik legnagyobb alakja Zürichben született, svájci apa és olasz anya gyermekeként.

Az 1960-as évektől neve egyre ismertebbé vált, alakításait a német közönség Göttingenben, Brémában és Zürichben láthatta, majd 1970-ben a berlini Schaubühne társulatának lett tagja. Két évvel később a Salzburgi Ünnepi Játékokon Thomas Bernhard A tudatlan és az őrült, 2000-ben Goethe Faustjának maratoni hosszúságú előadására vállalkozott, 2003-ban a bécsi Burgtheaterben Szophoklész Oidipusz Kolónoszban című darabjában lépett fel. Hangoskönyveket is készített, Goethe, Kleist és Thomas Mann művei szólaltak meg hangján.

Filmes pályafutása az 1970-es években indult. Első jelentősebb sikerét Wim Wenders első angol nyelvű munkájában, Az amerikai barát című thrillerben (1977) érte el, amelyben a másik főszerepet Dennis Hopper alakította. A következő évben a Joseph Mengelét megformáló Gregory Peck és a náci orvos után nyomozó Sir Laurence Olivier partnere volt.

Wenders 1987-es Berlin fölött az ég című alkotásában, amely a múlt századi Európa történelmi szimbólumaként ábrázolta a megosztott várost, egy angyalt alakított, aki az örökkévalóságot hagyja ott az emberi lét végességéért. Játszott az öt évvel későbbi folytatásban is, a Távol és mégis oly közel már lehangoló képet fest a fal leomlása utáni Berlinről.

Ganz eljátszotta a Kenyér és tulipánok főszerepét, majd Sir Peter Ustinov és Alfred Molina partnere volt a Luther Márton életéről forgatott drámában.

Tabukat döntött le A bukás – Hitler utolsó napjai című filmben

Talán legemlékezetesebb, de mindenképpen legismertebb alakítását 2004-ben A bukás – Hitler utolsó napjai című, a náci Németország végóráit bemutató, a berlini bunkerben játszódó drámában nyújtotta. A Hitler titkárnője, Traudl Junge visszaemlékezései, valamint Joachim Fest történész munkája alapján készült film Németországban tabukat döntött le.

Számos kitüntetése mellett csillaga díszíti a német hírességek sétányát, 2010-ben megkapta az Európai Filmakadémia életműdíját, valamint Németországban 2014-ben az Arany Kamera-életműdíjat.

A világhírű színész 2010 és 2013 között a Német Filmakadémia elnökeként tevékenykedett.

300 EZER Ft személyi hitel 5 perc alatt bárlistásoknak is, kattintson!

Vélemény, hozzászólás?