Pár órája tették közzé az MTI közleményt : Halálos betegség ütötte fel a fejét Magyarországon!
Ismét megjelent a kanyaró Magyarországon
Még februárban tette közzé az Egészségügyi Világszervezet friss adatait a kanyarójárványról. Akkor pozitív példaként említették Magyarországot, mert a világon nálunk a legjobb az átoltottság. A fertőzés azonban most hazánkat is elérte. A szombathelyi Markusovszky Kórházban a napokban látogatási tilalmat rendeltek el kanyarógyanús megbetegedés miatt. Kérdés, sikerül-e megállítani a betegség terjedését.
A szombathelyi kórház tájékoztatása szerint egy Kazahsztánban dolgozó férfit vettek fel még március 30-án a kórházba,
akinél a vizsgálatok kanyarót igazoltak.
A beteget – aki már gyógyultan távozott az egészségügyi intézményből – elkülönítve kezelték, mindenkit beoltottak, aki ellátása során érintkezésbe kerülhetett vele, ennek ellenére az egyik betegszállító belázasodott, ezért most őt ápolják.
Látogatási tilalmat rendeltek el
A betegszállítónál még nem sikerült igazolni a fertőzést, a lázas állapot oka lehet a védőoltásra adott immunválasz is. A kórház hangsúlyozta, a legnagyobb óvatosság elvét követve, folyamatosan együttműködnek a Vas Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztályával, velük együtt hozzák meg a szükséges döntéseket. A megelőző intézkedések egyike, hogy látogatási tilalmat rendeltek el az infektológiai osztályon.
A kanyaró napjainkban egy emelkedő esetszámot mutat a világ számos országában – jelentette ki Rusvai Miklós virológus az M1 Ma este című műsorában. Véleménye szerint ennek egyik oka, hogy a legtöbb országban csökkent az átoltottság.
A kanyaró önmagában egy viszonylag egyszerűen megelőzhető betegség, hiszen ha valaki beoltja magát ellene, egész életében immunis lesz a betegségre. A szakértő szerint a probléma itt abban rejlik, hogy a vakcinázással kapcsolatban számos tévhit van jelen a köztudatban. Sok szülő pedig elhiszi ezeket az áltudományos eszméket, ezért a gyerekek beoltását sok országban meg is tagadhatják.
Hozzátette, az Amerikai Egyesült Államokban korábban szintén alacsony volt az átoltottság, de ma már sok városban – például New York egyes negyedeiben – kötelezővé tették a védőoltások beadását. Ugyanakkor az egészségügyi szervezetek adatai szerint sok államban a 70 százalékot sem éri el az átoltottság. Kiemelte, Magyarország esetében az átoltottság 98 százalék körül alakul.
Megjegyezte, egyes országokban a hozzáférhetetlenség jelentette a legnagyobb problémát. Példának említette a dél-szláv háborút, amikor nagyon sok gyermeket nem oltottak be a háborús események miatt. De ide sorolta azokat az eldugottabb hegyi falvakat is, ahová nem jut el a vakcina. Hozzátette, Románia is vakcinahiánnyal szenvedett, ugyanis nem importáltak elegendő oltást számukra.
Az oltások előállítása ugyanakkor nem egy bonyolult folyamat, a probléma itt abban rejlik, hogy mint minden más termék is, ez is pénzbe kerül – fogalmazott. A vakcinagyártó cégek minél nagyobb profitra akarnak szert tenni, sok ország pedig vélhetően gazdasági okok miatt pont a vakcinák beszerzésén spórol.
Az oltásellenesség egyik tévhite az autizmus betegség kialakulása. A hír egy tudományos folyóiratban jelent meg még 25 évvel ezelőtt, amelyet még ma is folyamatosan cáfol a tudományos szakgárda. Rusvai Miklós hozzátette, az autizmus egy születéssel összefüggő betegség, nem az oltás beadásával alakul ki.
Hangsúlyozta, a kanyaró veszélyes betegség, súlyos szövődményei lehetnek azoknál, akik elkapják. Bizonyos esetekben ugyanis vese-, agyvelő- és tüdőgyulladást okozhat, amelyek akár halálos kimenetelűek is lehetnek.
Halálos járványra figyelmeztetik a teljes magyar lakosságot! A legnagyobb veszélyben azok vannak akik 1969 előtt születtek!
Az 1969 előtt születettek egyáltalán nem, a későbbi generációk is csak részlegesen védettek a kanyaró ellen, mivel 1990-ben lecserélték azt a vakcinát, amelyet addig használtak – mondta Almási István, a szekszárdi Balassa János Megyei Kórház infektológus főorvosa az M1 szombati híradójában.
A főorvos szerint a mostani védőoltás már megfelelő védettséget biztosít, ráadásul a oltást ismétlik kisiskolás és kamasz korban. Ugyanakkor a védettség csökkenhet felnőttkorra, de a betegség kialakulását és a járványt még így is megakadályozhatja – mondta.
A főorvos annak kapcsán nyilatkozott, hogy kanyaróvírus miatt zárlatot rendeltek el a makói kórházban.
Bosnyákovits Tünde az intézkedésről tartott rendkívüli sajtótájékoztatón elmondta, a kórház tíz munkatársánál jelentkeztek kanyaró megbetegedésre utaló tünetek, közülük ötnél már laboratóriumi vizsgálatok is igazolták a fertőzést.
Kallai Árpád, a Csongrád Megyei Egészségügyi Ellátóközpont Hódmezővásárhely-Makó főigazgatója közölte, a zárlat miatt a makói intézményben új betegeket nem tudnak fogadni, de a már felvett páciensek ellátása garantált. A főigazgató közölte, a zárlattal egy időben látogatási tilalmat is elrendeltek a makói intézményben.
Oroszi Beatrix, az Országos Epidemiológiai Központ (OEK) főigazgatója korábban közölte, a magyar gyerekek 98 százaléka be van oltva kanyaró ellen, ennek köszönhetően Magyarországon “népességszintű védettség” alakult ki a betegséggel szemben.
Ellenőrizni kell a kanyarófertőzésnek kitett egészségügyi dolgozók oltási dokumentációját!
Ellenőrizni kell a Romániával határos megyékben az egészségügyi dolgozók a kanyarófertőzés ellen is védettséget biztosító oltásának dokumentációját, azokat pedig, akik nem kaptak második oltást, be kell oltani – közölte az Országos Tisztifőorvosi Hivatal (OTH) szombaton az MTI-vel azt követően, hogy a makói kórház több dolgozójánál észlelt kanyaró megbetegedés miatt el kellett rendelni az intézmény teljes zárlatát.
A közlemény szerint azokat az egészségügyi dolgozókat, akik 1969 és 1989 között születtek, és akik oltási dokumentációval nem tudják igazolni a két kanyaró-mumpsz-rózsahimlő (rubeola) elleni MMR-oltás meglétét, a Romániával határos megyékben be kell oltani.
A tisztifőorvosi hivatal felhívta a figyelmet arra, hogy ha valaki influenzaszerű tüneteket észlel magán és kiütések jelennek meg a fején, arcán, azonnal vegye fel a kapcsolatot a háziorvosával. Fontos, hogy előzetesen telefonon egyeztessen időpontot az orvossal, hogy a vizsgálatra úgy kerülhessen sor, hogy a beteg másokat ne fertőzhessen meg például a váróteremben.
A közlemény szerint hazai eredetű kanyaró megbetegedés 2002 óta nem fordult elő, és az elmúlt 15 évben behurcolt, illetve behurcolással összefüggő esetből is csak tizenkettőt jelentettek Magyarországon. A behurcolt esetek következtében másodlagos megbetegedések ezt megelőzően sem a lakosság, sem az egészségügyi személyzet körében nem alakultak ki.
A tisztifőorvosi hivatal közölte, a romániai kanyarójárvány ismeretében behurcolt kanyaró megbetegedésekre folyamatosan számítani kell. A betegellátás első vonalában dolgozók kockázata, hogy kanyarós beteggel találkozzanak, jelentősen magasabb, mint a népesség többi tagjáé.