Ha elkészült a TAJ-kártya, az anyakönyvi kivonat, és a lakcímkártya, akkor ezekkel már adószámot is lehet igényelni az újszülöttnek a NAV illetékes igazgatóságán.
Illetve lehet indulni az önkormányzathoz is megigényelni a családi pótlékot, ami 12200 forint havonta egy gyerek után – ehhez kell a baba TAJ-kártyája, illetve a születési anyakönyvi kivonata is.
Emellett minden magyar állampolgárnak, így a kisgyermekeknek is rendelkezniük kell legalább egy fényképes személyazonosító igazolvánnyal. Különösen fontos, ha a család a CSOK-ot is igénybe akarja venni, hiszen a dokumentumok közé ennek az okmánynak a másolatát is csatolni kell.
Ilyen papírokra van szükség, miután megszületett a gyermeked!
A gyermek megszületése a hatalmas öröm mellett számos hivatalos
elintéznivalóval is jár, és az sem mindegy, mit milyen sorrendben
kezdesz el ügyeket intézni!
Munkaerőhiány – 2019. Hol vannak a jó munkavállalók?Egekbe emelkedő bérek. Teljesítménycsökkenés. Egyre alacsonyabb kompetenciaszintű szabad munkaerő. Mindent kipróbáltunk már a munkaerőhiány ellenszerei közül a túlórán kívül? Készítsünk leltárt és hallgassuk meg a legújabb, még hatásos megoldásokat!
Az újszülött első hivatalos irata az anyakönyvi kivonat. Az ehhez szükséges adatokat a kórházban elkérik. Az anya személyi igazolványa és lakcímkártyája mellett szükség lesz apasági nyilatkozatra – amennyiben a szülők nem házasok – , vagy 300 napnál nem régebbi házassági anyakönyvi kivonatra. Ennek kiállítása a gyermek származásának igazolása céljából díjmentes. Az említett iratok hiányában az anyakönyvbe alapértelmezés szerint az „apa ismeretlen” bejegyzés kerül, ami gyámhatósági vizsgálatot is magával von. Ha a kivonat kiállítása nem történik meg a kórházban, akkor a szükséges iratokkal és a kórházi zárójelentéssel mihamarabb el kell menni a területileg illetékes önkormányzathoz, és bejelenteni a szülést. Az okmányt vagy postán küldik ki, vagy a gyermek születési helye szerint illetékes önkormányzat anyakönyvi hivatalban átvehető.
A gyerekszüléssel járó kedvezmények
A családi pótlékot az állam alanyi jogon folyósítja, ezért egyetlen
lépést sem kell tenned. Az egyszeri anyasági támogatásra is mindenki
jogosult, aki a terhesség időszaka alatt – a terheskiskönyv bizonysága
alapján – legalább 4 alkalommal részt vett terhesgondozáson. Nem jár
automatikusan, a szülést követő hat hónapon belül igényelni kell az
államkincstár honlapjáról letölthető formanyomtatványon.
A terhességi-gyermekágyi segély (TGYÁS) feltétele, hogy az anyának
legyen legalább 365 napnyi társadalombiztosítási ideje az elmúlt 2
évben. Ennek alapján 24 hét szülési szabadságra jogosult, mely alatt
átlagfizetésének 70%-át megkapja. Az ügyintézés ez esetben a
munkáltatóra hárul.Ha már a kezedben van a hivatalos papír, kedvezményes
„kismamabérletet” válthatsz számos város tömegközlekedési járataira.
Az anyakönyvi kivonat alapján a szülés helyén illetékes okmányiroda
állítja ki a gyermek lakcímkártyáját, az anyáéval megegyező címre.
TAJ-kártyát nem kell külön igényelni, azt az illetékes szerv legkésőbb 8 napon belül hivatalból kiadja, és postán megküldi. Amíg ez nem készül el, a baba a mama TAJ-számából generált számra kap receptet.
Az újszülöttnek adószámra is szüksége van, ezt alapesetben a gyermek lakóhelyére postázzák. Ha valamiért nem kapjátok meg, a Nemzeti Adó- és Vámhivataltól lehet kérni, de a Start-számla megnyitásához a Magyar Államkincstáron keresztül is lehet adóazonosító jelet kérni a babának.